Konferencja „Słowiańszczyzna z ptasiej perspektywy” otwiera cykl spotkań HUMANISTYKA W PRZYRODZIE – PRZYRODA W HUMANISTYCE, których celem jest interdyscyplinarne humanistyczne, diachroniczne i synchroniczne spojrzenie na przyrodę ożywioną, a w perspektywie również nieożywioną.

         Tematyka cyklu pozwala na przedstawienie aspektów przyrodniczych w rozważaniach filologicznych, kulturoznawczych, folklorystycznych, historycznych i antropologicznych.

W organizowanym cyklu spotkań jako humaniści wkraczamy na teren badań tradycyjnie eksplorowany przez przyrodników, dlatego też zapraszamy do współpracy biologów, geografów, geologów, czy fizyków, którzy chcą zaakcentować humanistyczny pierwiastek swoich rozważań naukowych.

Motywem przewodnim pierwszego spotkania chcemy uczynić Ptaki – Aves, jedną z liczniejszych gromad królestwa zwierząt. Ptaki zamieszkiwały Ziemię zanim pojawił się na niej człowiek, następnie tenże człowiek uczynił je motywem wytworów swojej działalności codziennej i artystycznej. Współcześnie zapominamy często o ptakach i o ich wpływie na postrzeganie przez nas świata, są one dla nas elementem przyrody, który wydaje nam się zbędny, brudny, odrzucający, lecz dzięki tekstom kultury, „straszącym” nas perspektywą świata bez ptaków – wszechobecnej ogłuszającej ciszy, plagi owadów, braku barw ich piór cieszących oczy, dostrzegamy ich piękno, podziwiamy je, zazdrościmy im ich wolności, opiewając w literaturze i filmie, przedstawiając w rzeźbie i na obrazach, czy używając w języku ich nazw, słów dźwiękonaśladowczych wywodzących się od ich śpiewu. Stają się one dla nas symbolami cech, które chcielibyśmy posiadać.

Tytułowa ptasia perspektywa pozwoli spojrzeć na Słowiańszczyznę z filologicznego, kulturowego, folklorystycznego, historycznego i etnologicznego punktu widzenia w odniesieniu do ptaków występujących w tekstach kultury, językach i historii. Różnorodność ptasich motywów w szeroko pojętej kulturze, skłania nas do naukowej refleksji i humanistycznego spojrzenia na świat przyrody.